Te 7 newsów z Polski zszokowało wszystkich, a Ty na pewno nie słyszałeś ostatniego

Te 7 newsów z Polski zszokowało wszystkich, a Ty na pewno nie słyszałeś ostatniego
Autor Patryk Sikorski
Patryk Sikorski03.05.2024 | 3 min.

Co tam słychać w Polsce? Jak zwykle sporo się dzieje! Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 najgorętszych newsów z naszego kraju, w tym jeden zupełnie szokujący, o którym prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Gotowy na porcję ciekawostek z różnych dziedzin życia? Od kontrowersyjnych decyzji po technologiczne innowacje – ta dawka informacji z pewnością Cię zaskoczy!

ETF-y etheru niepowstające w USA, ale za to w Hongkongu

Miłośnicy kryptowalut czekali na decyzję amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie zatwierdzenia funduszy ETF opartych na etherze. Wieści na ten temat dotarły do nas w ostatnich dniach i niestety, nie są najlepsze.

Według doniesień agencji Reutera, mimo że wnioski o utworzenie ETF-ów zostały złożone, ich zatwierdzenie w USA może nastąpić dopiero pod koniec roku. Powodem są rzekome wątpliwości natury prawnej dotyczące etheru oraz brak konstruktywnego dialogu między SEC a podmiotami ubiegającymi się o wydanie zgody.

Jednak dla tych, którzy rozpaczają z powodu tej sytuacji, mamy dobre wieści! Otóż już 30 kwietnia w Hongkongu zadebiutują pierwsze fundusze ETF oparte na bitcoinie i etherze. Pierwszy na rynku pojawi się ETF HashKey Capital. Czy okaże się on tak dużym sukcesem jak amerykańskie odpowiedniki? Czas pokaże.

 • Amerykańska SEC wstrzymuje się z zatwierdzeniem etherowych ETF-ów do końca roku
 • W Hongkongu pierwsze fundusze ETF na BTC i ETH wystartują już 30 kwietnia
 • Pierwsze kroki w kierunku ETF-ów na kryptowaluty poza USA

Block wprowadza rewolucyjny chip z myślą o górnikach BTC

Byliśmy niedawno świadkami kolejnego halvingu w sieci bitcoina, czyli zmniejszenia nagrody za wydobycie bloku z 6,25 BTC do 3,125 BTC. To oznacza, że górnicy muszą stawić czoła mniejszej opłacalności swojej działalności. Właśnie dlatego z pomocą przychodzi im Jack Dorsey i jego firma Block.

Jak podaje serwis X, Block opracował innowacyjny chip, który ma zapewnić "wydajność wymaganą dla operatorów miningu wszystkich typów". Mowa o supermocy obliczeniowej umożliwionej dzięki wykorzystaniu "najbardziej zaawansowanego obecnie dostępnego procesu półprzewodnikowego".

Wydajniejsze kopanie bitcoinów staje się więc możliwe! Trwają obecnie prace, które mają doprowadzić do masowej produkcji tego rewolucyjnego chipa. To może być prawdziwy przełom dla całego rynku kryptowalut.

Czytaj więcej: Zobacz, co się wydarzyło w tym tygodniu - bądź na bieżąco!

Wenezuela rozpoczyna handel ropą za pomocą stablecoinów

Zdjęcie Te 7 newsów z Polski zszokowało wszystkich, a Ty na pewno nie słyszałeś ostatniego

Wenezuelskie władze państwowe oraz tamtejsza państwowa spółka naftowa PDVSA znalazły się na celowniku nowych sankcji USA. Powodem jest rezygnacja z przeprowadzenia obiecanych reform politycznych, które umożliwiłyby przeprowadzenie uczciwych wyborów.

Aby się przed tym bronić, Wenezuela zamierza uciec się do rozwiązań kryptowalutowych. Według doniesień agencji Reutera, władze myślą o tym, by handel ropą mógł być przeprowadzany za pomocą stabilnych kryptowalut, czyli stablecoinów.

Nie jest to odosobniony przypadek - trend handlu surowcami naturalnymi za pomocą kryptowalut może się rozwijać także w innych krajach, na przykład w Rosji. To może być rewolucyjna zmiana dla całego sektora wydobycia i handlu zasobami naturalnymi.

 • Wenezuela rozważa handel ropą za stablecoiny
 • Kryptowaluty jako sposób na ominięcie amerykańskich sankcji
 • Rosja także może wkroczyć na ścieżkę kryptowalutowego handlu surowcami

Najczęściej zadawane pytania

ETF (Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne oparte na określonym składniku aktywów lub indeksie rynkowym. ETF-y kryptowalutowe śledzą wyceny konkretnych kryptowalut, takich jak bitcoin czy ether, ułatwiając inwestowanie w te aktywa na giełdach.

Według doniesień agencji Reuters, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma pewne wątpliwości natury prawnej dotyczące etheru. Ponadto brak jest konstruktywnego dialogu między SEC a firmami składającymi wnioski o zatwierdzenie funduszy ETF na etherze.

Bitcoin to pionierska kryptowaluta stworzona jako cyfrowy środek płatniczy. Ethereum z kolei to zdecentralizowana platforma obliczeniowa pozwalająca na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApp) i inteligentnych kontraktów opartych na blockchainie.

Stablecoiny to kryptowaluty, których kurs jest powiązany z innym aktywem, np. dolarem amerykańskim. Mają na celu utrzymywanie stabilnej wartości, co czyni je atrakcyjnymi w płatnościach i handlu towarami.

Kryptowaluty mogą ułatwić transgraniczny handel surowcami, pomagając ominąć sankcje i ograniczenia tradycyjnego systemu finansowego. Ponadto transakcje kryptowalutowe są szybsze, tańsze i bardziej przejrzyste niż tradycyjne metody płatności.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Darmowe Tokeny Od NFTMart
 2. Najnowsze wiadomości tygodnia: 103 odcinek
 3. Prognozy cen kryptowalut na 2023 rok - Bitcoin, Ethereum i inne.
 4. Giełdy kryptowalut - na której warto handlować w 2023 roku?
 5. Zaskakujące wieści dla fanów kryptowalut. Rekordowa liczba bitcoinów na plusie.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Patryk Sikorski
Patryk Sikorski

Jestem entuzjastką świata finansów i inwestycji. Moje miejsce w sieci to skarbnica wiedzy o oszczędzaniu, inwestowaniu i budowaniu lepszej przyszłości. Zapraszam  do wspólnego odkrywania strategii sukcesu i niezależności finansowej.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły