Blog image

Rynek kryptowalut rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób dowiaduje się o świecie kryptowalut, a tym samym rośnie liczba oszustw. Bezpieczeństwo Twoich kryptowalut nigdy nie było ważniejsze. 

Airdropy kryptowalut - nikt nie może zaprzeczyć, że są one obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w społeczności kryptowalut. Oszuści są wszędzie i nic dziwnego, że wykorzystują oni również ten obszar. Możnaby pomyśleć, że skoro coś jest darmowe to oszustwo nie wchodzi w grę. Tu jednak pojawia się haczyk, ponieważ nic nigdy nie jest całkowicie darmowe. W przypadku airdropów zazwyczaj musisz poświęcić trochę swojego czasu na wzięcie w nim udziału. Zawsze istnieje możliwość, że airdrop był oszustwem, nie zobaczysz żadnych tokenów i zmarnowałeś swój czas. Jednak prawdziwym problemem jest to, że oszuści mogą zbierać dane osobowe, które podajesz biorąc udział w airdropie i sprzedać je lub ponownie wykorzystać w przyszłości.

Oto kilka wskazówek, które zebraliśmy podczas brania udziału w różnego rodzaju airdropach na przestrzeni lat, a które pomogą Wam zachować bezpieczeństwo i chronić Wasze dane. Przeczytaj je i miej je zawsze z tyłu głowy, biorąc udział w airdropach kryptowalut. 

Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby zachować bezpieczeństwo i chronić swoje dane:

1. Nigdy nie płać za airdropy. 

Jeśli jakiś "nowy projekt blockchain" prosi Cię o przesłanie jakiejś sumy w zamian za udział w airdropie, możesz być pewien, że masz do czynienia z oszustwem.

2. Nigdy nie podawaj nikomu swoich haseł i kluczy prywatnych

To najważniejsza zasada w świecie kryptowalut, ale warto o tym jeszcze raz wspomnieć. 

3. Stwórz nowy dedykowany adres email. 

Zalecamy stworzenie nowego dedykowanego adresu email, którego będziesz używać tylko do airdropów i nie podawanie swojego podstawowego prywatnego adresu email. 

4. Zawsze używaj silnych i unikalnych haseł. 

Ta zasada dotyczy zwłaszcza wszystkich airdropów, które wymagają rejestracji na ich stronach internetowych. Dobrą praktyką jest korzystanie z menedżera haseł, tak aby nie używać ponownie tych samych haseł.

5. Unikaj airdropów wymagających weryfikacji KYC, jeśli wyglądają choć trochę podejrzanie. 

KYC (czyli Know Your Customer) to w pełni bezpieczny i regulowany prawem proces, w którym firma weryfikuje tożsamość klientów, aby ocenić ich wiarygodność. Celem KYC jest zapobieganie wykorzystywaniu firm do prania pieniędzy.  Niektóre airdropy będą wymagały od Ciebie podania danych osobowych. Pojawiące się na naszej stronie airdropy wymagające przejścia weryfikacji KYC są przez nas zawsze sprawdzane. Jeśli masz jednak wątpliwości co do uczciwości jakiegoś projektu nie udostępniaj swoich danych. 


5. Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego, kiedy tylko jest to możliwe.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe oznacza dodanie kolejnej warstwy zabezpieczeń do Twojego konta (co jest niezwykle ważne w świecie kryptowalut).


6. Używaj portfeli sprzętowych, takich jak Ledger, do przechowywania swoich kryptowalut. 

Portfel sprzętowy to fizyczne urządzenie elektroniczne, służące zabezpieczeniu Twoich kryptowalut. To dobry wybór, jeśli poważnie myślisz o bezpieczeństwie - dzięki portfelowi sprzętowemu Twoje najważniejsze klucze prywatne będą w pełni chronione i przechowywane w bezpiecznym środowisku offline. 


7. Regularnie twórz kopie zapasowe swojego portfela.

Posiadanie portfela sprzętowego to świetny sposób na zabezpieczenie Twoich funduszy kryptowalutowych. Ale ostrożności nigdy za wiele. Możesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa swoich kryptowalut, tworząc kopie zapasowego swojego portfela -  na wypadek kradzieży, zniszczenia czy utraty. 

Podsumowując...

Nawet jeśli airdropy często okazują się oszustwem, a wiele z nich jest bezwartościowych, rynek kryptowalut wciąż jest pełen świetnych i legalnych projektów, które oferują naprawdę wartościowe airdropy. Na rynku, którego obecnie doświadczamy, mogą one nie być jeszcze zbyt wiele warte. Jednakże z czasem mogą zmienić się w naprawdę przyzwoitą kwotę. Nigdy nie wiesz, jaki token zostanie następną gwiazdą w świecie kryptowalut.