Blog image

Czym jest airdrop kryptowalut? Po co rozdawać darmowe kryptowaluty i jak wziąć udział w airdropie? O tym wszystkim przeczytasz w naszym najnowszym, kompletnym przewodniku po airdropach kryptowalut. 

Airdrop jest obecnie jednym z popularniejszych zjawisk w świecie kryptowalut. To prawdopodobnie najskuteczniejszy format promocyjny do uruchomienia tokena lub kryptowaluty. Na tak przepełnionym już rynku, jakim jest rynek kryptowalut, dystrybucja darmowych tokenów jest jednym z najlepszych sposobów na przykucie uwagi i zyskanie popularności nowych projektów, skutukując większą bazą użytkowników i szerszą dystrybucją tokenów. Czym właściwie jest więc airdrop kryptowalut?

1. Czym jest airdrop kryptowalut? 

    Najprościej mówiąc, airdrop kryptowalut to dystrybucja określonej liczby darmowych kryptowalut wsród określonej liczby użytkowników, podczas której niewielkie ilości nowej wirtualnej waluty są przekazywane do portfeli aktywnych członków społeczności blockchain bezpłatnie lub w zamian za wykonanie prostych czynności takich jak dołączenie do sieci społecznościowych czy rozwiązanie quizu. Airdropy są zazwyczaj przeprowadzane przez start-upy oparte na technologii blockchain przy okazji uruchamiania nowego projektu kryptowalutowego. 

2. Po co rozdawać darmowe kryptowaluty?

    Airdropy kryptowalut dystrybuują darmowe kryptowaluty i tokeny w zamian za minimalne zaangażowanie ze strony odbiorców. Po co więc rozdawać darmowe kryptowaluty i dlaczego nowy projekt sieci blockchain, z raczkującą dopiero kryptowalutą lub tokenem, miałby bezpłatnie rozdawać użytkownikom część swoich zasobów? To proste - to strategia marketingowa. 

    Airdropy służą różnym celom: tworzeniu płynności, czy pomocy w ustanowieniu sprawiedliwych mechanizmów zarządzania poprzez decentralizację posiadanych tokenów na platformie. Przede wszystkim są jednak genialnym sposobem na promocję, dzięki której projekt ma szansę zaistnieć na rynku i zyskać popularność. Dzięki szerokiemu rozpowszechnianiu darmowych monet lub tokenów nowym odbiorcom projekt może niewiarygodnie szybko się rozwinąć i w relatywnie krótkim czasie zbudować szeroką bazę użytkowników mających nową walutę w swoim posiadaniu. Korzyści są więc obustronne - użytkownicy otrzymują darmowe kryptowaluty, a w zamian projekt ma szansę na wypromowanie się i dotarcie do jak największej liczby odbiorców. 

5 powodów, dla których projekty kryptowalutowe przeprowadzają airdropy:

  1. Tworzenie świadomości wśród użytkowników
  2. Nagradzanie społeczności 
  3. Decentralizacja dystrybucji tokenów
  4. Przyciąganie inwestycji
  5. Budowanie społeczności wokół projektu

3. Krótka historia airdropów kryptowalut

    Pierwszy w historii airdrop miał miejsce w 2014 roku. Auroracoin - miała być narodową kryptowalutą dostępną na Islandii. Projekt rozprowadził swoją rodzimą kryptowalutę - AUR -  wśród całej populacji Islandii - przeznaczając 50% całkowitej podaży obywatelom tego kraju. Mieszkańcy musieli jedynie się zarejestrować, a w zmian otrzymywali 31,8 AUR. Auroracoin była niewątpliwie ambitnym projektem, który miał zastąpić koronę islandzką. I choć ostatecznie nie udało mu się osiągnąć swojego wzniosłego celu, jakim było zostanie pierwszą krajową kryptowalutą, stał się on pionierem w branży kryptowalut i dał początek nowemu trendowi, a wkrótce wiele innych projektów poszło w jego ślady. 

    Auroracoin zadebiutował jako pierwszy program airdrop, ale wkrótce to inne airdropy zastąpiły go rozmiarem i rozpoznawalnością. W 2016 roku Fundacja Stellar Development zaczęła dystrybuować 19% całkowitej początkowej podaży Lumenów (XLM) wśród osób posiadających Bitcoiny (BTC). Początkowo program był testowany poprzez rozdanie trzech miliardów XLM posiadaczom BTC za pośrednictwem różnych uczestniczących giełd. Następnie w 2017 roku Stellar rozdał pozostałe 16 miliardów XLM proporcjonalnie do ilości BTC, które użytkownicy posiadali. Łącznie rozdano kryptowaluty o wartości około 125 milionów dolarów, co czyni Stellar jednym z największych airdropów w historii. Aktualnie Stellar rozdawane są m.in. za pośrednictwem Coinbase.

 

4. Typy airdropów

Istnieją dwa podstawowe typy airdropów:

1. Tradycyjne airdropy - gdzie darmowe tokeny są dystrybuowane istniejącym posiadaczom określonej kryptowaluty, takiej jak Bitcoin czy Ethereum. Takie airdropy nie wymagają od ich odbiorców żadnego zaangażowania - muszą być jedynie w posiadaniu danych tokenów lub być właścicielami portfeli określonej sieci

2. Tzw. "bounty airdrops" - które nagradzają użytkowników darmowymi tokenami w zamian wykonanie prostych określonych czynności np. w mediach społecznościowych (dołączanie do grupy Telegram, zretweetowanie posta na Twitterze itp.) czy pobranie aplikacji 

                                                                            

Airdrop SwissBorg, gdzie do rozdania są tokeny CHSB o wartości do 100 $ za pobranie aplikacji

5. Jak wziąć udział w airdropie?

    Wzięcie udziału w airdropie nie jest szczególnie trudne, a otrzymanie kryptowalut za jego pośrednictwem jest stosunkowo prostym procesem. Jako użytkownik musisz być jedynie świadomy projektów, które wkrótce zostaną uruchomione. Często wystarczy jedynie podać swój adres portfela do projektu dystrybuującego tokeny. Niektóre inicjatywy wymagają od nas jednak odrobiny więcej zaangażowania. Większość kampanii airdrop wykorzystuje mechanizmy otrzymywania tokenów w zamian za wykonanie prostych zadań, takich jak udostępnianie treści, polecanie znajomych lub pobieranie aplikacji. Możliwe jest również bierne otrzymywanie tokenów będąc po prostu użytkownikiem określonej giełdy, czy posiadaczem danej kryptowaluty. 

Narzędzia, które mogą Ci się przydać:

1. Portfel sieci Ethereum - większość kryptowalut rozdawanych w airdropach to tokeny ERC20 oparte na sieci Ethereum, więc aby je otrzymać musisz posiadać adres portfela kryptowalutowego sieci Ethereum, takiego jak na przykład Metamask, który instaluje się za darmo jako wtyczkę do przeglądarki

2. Konto na Telegram - Telegram jest preferowanym narzędziem komunikacji ze swoją społecznością dla wielu projektów kryptowalutowych; niekiedy jednym z wymagań, aby zakwalifikować się do airdropa jest właśnie dołączenie do grupy danego projektu na Telegramie, w takim przypadku konto w tym komunikatorze będzie niezbędne

3. Konto na Twitterze - podobnie jak w przypadku konta Telegram, wiele airdropów będzie wymagało od jego uczestników zostawienia obserwacji czy zretweetowania danego tweeta

4. Adres email - czasami airdropy wymagają od nas podania adresu email - w takim przypaku zalecamy stworzenie nowego dedykowanego adresu email, którego będziesz używać tylko do airdropów i nie podawanie swojego podstawowego prywatnego adresu email

Metamask to wtyczka do przeglądarki, która służy jako portfel Ethereum i po zainstalowaniu pozwala na przechowywanie tokenów ERC20.

    Mimo, że rynek kryptowalut pełen jest genialnych projektów oferujących naprawdę wartościowe airdropy, zawsze istnieje możliwość, że airdrop był zwykłym oszustwem i nie otrzymamy żadnych tokenów. Dlatego uważaj w jakich airdropach bierzesz udział. Po pierwsze, jeśli airdrop wymaga przesłania jakichkolwiek środków na jego projekt, możesz mieć prawie stuprocentową pewność, że to oszustwo. Po drugie, wiele airdropów to niestety sposób na wyłudzenie danych osobowych. W związku z tym niezwykle ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pomogą Wam zachować bezpieczeństwo i chronić Wasze dane. Więcej o tym pisaliśmy w naszym poście, gdzie zebraliśmy kilka wskazówek dot. bezpieczeństwa. Przeczytajcie je i miejcie je zawsze z tyłu głowy biorąc udział w jakimkolwiek airdropie. 

6. Podsumowując 

    Airdropy to raczej nieszkodliwa sztuczka marketingowa, której celem jest zachęcenie użytkowników do zaangażowania w nowe projekty w zamian za otrzymanie przez nich darmowych kryptowalut. I choć na początku otrzymywane sumy mogą wydawać się niewielkie, nikt nie jest w stanie przewidzieć ich wartości w przyszłości. Airdropy to także świetne rozwiązanie dla początkujących entuzjastów kryptowalut, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie wirtualnych walut i chcą zacząć budować swój portfel kryptowalutowy bez inwestowania żadnych pieniędzy. 

    Pamiętaj jednak o zachowaniu bezpieczeństwa, bierz udział tylko w sprawdzonych airdropach, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do uczciwości jakiegoś projektu nie udostępniaj swoich danych. Powodzenia! :)