Najważniejsze wiadomości tygodnia to zbiór kluczowych informacji z ostatnich 7 dni. W tym podsumowaniu znajdziecie garść interesujących newsów ze świata finansów i technologii. Przeczytacie m.in. o wznowieniu wypłat ze zlikwidowanej giełdy Mt. Gox oraz planach reform w Ethereum. Zagrają też ważne wydarzenia związane z Bitcoinami oraz regulacjami dotyczącymi stablecoinów. zapraszamy do lektury najciekawszych aktualności minionego tygodnia.
Gox rozpoczyna wypłaty po latach
Giełda Mt. Gox, która zbankrutowała w 2014 roku, rozpoczęła wypłaty środków swoim wierzycielom. Jak donoszą użytkownicy Reddita, syndyk masy upadłościowej zaczął przelewać pieniądze w walutach fiducjarnych (np. dolarach) osobom oczekującym na zwrot utraconych funduszy. Na razie nikt nie zgłosił otrzymania wypłaty w kryptoaktywach, choć wierzyciele mogli wybrać taką opcję.
Cały proces wypłat środków ma potrwać około roku. Nie powinien mieć znaczącego wpływu na kurs Bitcoina, może poza drobnymi korektami wynikającymi z obaw i niepewności inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że Mt. Gox wciąż posiada ok. 137 tys. BTC swoich klientów.
10 lat od upadku giełdy
Przypomnijmy, że giełda Mt. Gox działała w latach 2010-2014 i była niegdyś największą platformą handlu Bitcoinami. Jej upadek był spowodowany serią włamań, w wyniku których skradziono 744 tys. BTC należących do klientów. Straty wyceniono wówczas na ok. 460 mln dolarów.
Rok później sąd w Tokio uznał Mt. Gox za niewypłacalną, a syndyk rozpoczął proces odzyskiwania środków klientów. W ramach ugody udało się odzyskać ok. 137 tys. BTC. Teraz, po 10 latach, możliwe stało się rozpoczęcie wypłat poszkodowanym osobom.
Vitalik Buterin chce zreformować Ethereum
Współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin ogłosił plany reform w drugiej co do kapitalizacji kryptoaktywie. Jego celem jest uproszczenie mechanizmu konsensusu Proof of Stake. Obecnie na jeden slot w łańcuchu bloków przypada 28 tys. podpisów walidatorów. Według Buterina optymalna liczba to zaledwie 8 tys.
Ponadto twórca Ethereum chciałby, aby projekt wrócił do swoich cypherpunkowych korzeni i był bardziej zdecentralizowany. Jego pierwotna idea została nieco "zepsuta" przez nadmierną spekulację. Jak zauważa jednak Buterin, wielu inwestorów po zapoznaniu się z ekosystemem zaczyna wierzyć w budowanie bardziej otwartego i rozproszonego systemu finansowego.
Kolejna faza rozwoju Ethereum
Wypowiedź Vitalika Buterina można traktować jako zapowiedź dalszych zmian w Ethereum, które będzie ewoluować w kierunku bardziej ideologicznego projektu. Możliwe, że będzie to oznaczało powolne odejście od dominacji inwestorów spekulacyjnych.
Należy jednak zauważyć, że obecnie Ethereum przechodzi już ogromną transformację w związku z przejściem z Proof of Work na Proof of Stake. Być może kolejne zmiany nadejdą dopiero po pełnej realizacji obecnej roadmapy.
Czytaj więcej: Niesamowity wzrost bitcoina - o 166% więcej niż złoto, dolar i akcje. Przekonaj się sam!
MicroStrategy kontynuuje skup Bitcoinów
Firma MicroStrategy, kierowana przez zwolennika Bitcoinów Michaela Saylora, ponownie zdecydowała się powiększyć swoje kryptoaktywowe zasoby. Tym razem zakupiła 14 620 BTC, rozwijając swoją strategię inwestycyjną obraną w 2020 roku.
Obecnie MicroStrategy posiada już łącznie 141 689 Bitcoinów o wartości ok. 5,9 mld dolarów.
Co istotne, spółka przyjęła rolę hodlera - kupuje cyfrowe złoto wyłącznie w celach akumulacyjnych, nie zamierza go sprzedawać. Można więc oczekiwać dalszych zakupów BTC w przyszłości, zwłaszcza gdy kurs osiągnie atrakcyjniejsze poziomy.
Inwestor instytucjonalny w roli prekursora
Strategia MicroStrategy i Michaela Saylora jest często podawana jako modelowy przykład podejścia dużej firmy do inwestowania w kryptoaktywa. Akumulacja Bitcoinów ma stanowić ochronę przed inflacją dolara amerykańskiego i dywersyfikację aktywów firmy.
Postawa MicroStrategy może zachęcać inne spółki i fundusze inwestycyjne do wejścia na rynek cyfrowych walut, a przynajmniej traktowania go poważnie. Towarzyszą temu oczywiście liczne kontrowersje i zarzuty o nadmierną ekspozycję na ryzyko.
Hongkong ułatwia wejście stablecoinom
Władze Hongkongu zliberalizowały regulacje dotyczące stablecoinów. Od grudnia 2022 uproszczono proces uzyskiwania licencji dla emitentów stablecoinów powiązanych z walutami fiducjarnymi (np. dolarem).
Celem tych zmian ma być ułatwienie innowacji na styku tradycyjnego systemu bankowego i rynku kryptoaktywów. Szef hongkońskiego banku centralnego ocenił, że stablecoiny mogą stać się pomostem łączącym te dwie sfery finansów. |
Liberalizacja przepisów to element przyjaznej polityki władz Hongkongu wobec sektora blockchain i kryptowalut. Region aspiruje do roli azjatyckiego centrum tych technologii. Czy uda mu się zagrozić dominacji Singapuru?
Stablecoiny zyskują na popularności
Stablecoiny to kryptoaktywa, których kurs jest powiązany z ceną innych aktywów - zazwyczaj dolara, złota lub koszyka walut. Zyskały one w ostatnich latach na popularności, pełniąc funkcję "bezpiecznej przystani" podczas bessy na rynku.
Najpopularniejszymi stablecoinami są Tether, USD Coin czy Binance USD. Ich łączna kapitalizacja przekracza już 150 mld dolarów. Wprowadzenie przyjaznych regulacji w Hongkongu może przyspieszyć rozwój tego segmentu rynku.
Bitcoin, Ether i altcoiny do kupienia
Przypominamy, że kryptowaluty wymienione w niniejszym artykule - m.in. Bitcoin, Ethereum czy popularne altcoiny - można kupić na giełdzie Ari10 Exchange. To polska platforma działająca od 2015 roku, ciesząca się opinią wiarygodnego partnera w środowisku krajowych inwestorów.
Handel odbywa się w parze z polskim złotym, co eliminuje ryzyko kursowe. Dodatkowym atutem giełdy są atrakcyjne metody wpłat i szybkie wypłaty środków. Gorąco zachęcamy do sprawdzenia oferty Ari10 Exchange.
Podsumowanie
W powyższym artykule przedstawiłem garść najciekawszych informacji ze świata kryptowalut i finansów z ostatniego tygodnia 2023 roku. Na wstępie omówiłem kwestię wznowienia wypłat klientom giełdy Mt. Gox, która upadła w 2014 r. po serii spektakularnych włamań. Przypominam, że była niegdyś największą platformą handlu bitcoinami.
Kolejny punkt dotyczył planów reform w Ethereum, które zapowiedział sam Vitalik Buterin. Chodzi m.in. o decentralizację i powrót do cypherpunkowych korzeni tego projektu. Nie zabrakło też wzmianek o MicroStrategy, która tym razem kupiła prawie 15 tys. bitcoinów oraz o zliberalizowaniu przepisów w Hongkongu, mającym ułatwić wejście na rynek stablecoinom.
Na koniec wróciłem do Polski, przypominając o rodzimej giełdzie Ari10 Exchange, na której można bezpiecznie kupić i sprzedać najpopularniejsze kryptowaluty. Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył Państwu garść interesujących i aktualnych informacji z tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się branży.
Zachęcam do śledzenia naszego serwisu na bieżąco - stale aktualizujemy go o najświeższe wiadomości ze świata krypto, fintechu i nowych technologii.