Najnowsze doniesienia tygodnia: nowości, wydarzenia, aktualności

Najnowsze doniesienia tygodnia: nowości, wydarzenia, aktualności
Autor Patryk Sikorski
Patryk Sikorski16.02.2024 | 4 min.

Najnowsze doniesienia tygodnia przynoszą wiele ciekawych informacji z rynku kryptowalut oraz finansów. Przyjrzymy się wzrostowi cen Bitcoin i Ether, nowym regulacjom Unii Europejskiej dotyczącym kryptowalut, niechęci Kanadyjczyków do cyfrowego dolara czy rozmowom amerykańskiego SEC z firmami zainteresowanymi uruchomieniem ETF na Bitcoin. Poruszymy również temat bezpłatnych konsultacji podatkowych dla inwestorów kryptowalutowych. Zapraszam do lektury przeglądu najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia.

Wzrost wartości Bitcoin i Ether

newsy tygodnia przyniosły informacje o zwyżce notowań najpopularniejszych kryptowalut. W ciągu ostatnich 7 dni Bitcoin (BTC) podrożał o 13%, osiągając poziom 43 600 USD. Jeszcze mocniej, bo aż o 14%, wzrósł kurs Ether (ETH) - za jednego ethera trzeba zapłacić obecnie 2367 USD.

Wzrosty odnotowują również inne kryptowaluty, a cały rynek wszedł w fazę hossy. Kapitalizacja całego rynku przekroczyła już 1 bilion dolarów. To dobry prognostyk na najbliższe miesiące i możliwy powrót byków na rynek krypto.

Złoto drożeje w ślad za kryptowalutami

Ciekawe jest to, że w podobnym tempie drożeje również złoto. Kruszec przebił barierę 2000 USD za uncję i jego cena wynosi obecnie 2050 USD. Widzimy więc wyraźną korelację pomiędzy wzrostem kryptowalut a wzrostem ceny złota.

Inwestorzy szukają bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy w obliczu rosnącej inflacji i zbliżającego się spowolnienia gospodarczego. Zarówno Bitcoin, Ether jak i złoto spełniają te kryteria, stąd wzmożone zainteresowanie tymi aktywami.

Nowe regulacje rynku krypto w UE

aktualności z Europy przynoszą informacje o nowych regulacjach dotyczących rynku kryptowalut przygotowywanych przez Unię Europejską. Jest to pakiet regulacyjny MiCA, który ma na celu uporządkowanie i wdrożenie wspólnych zasad funkcjonowania rynku krypto w krajach UE.

KNF pyta polskie firmy o MiCA, czyli pakiet regulacyjny rynku kryptowalut Unii Europejskiej. Ankietę można znaleźć pod linkiem https://fintech.gov.pl/pl/ankieta-mica.

Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadza ankietę wśród polskich firm związanych z kryptowalutami. Ma ona na celu zebranie informacji na temat planów i gotowości do wprowadzenia nowych regulacji. Pokazuje to, że prace nad MiCA są na ostatniej prostej.

Czytaj więcej: Kryptowaluty w Indiach - sytuacja rynku w tym kraju.

Niechęć Kanadyjczyków do cyfrowego dolara

wydarzenia z Kanady przynoszą ciekawe informacje na temat nastawienia Kanadyjczyków do potencjalnego cyfrowego dolara emitowanego przez bank centralny. Z badania Bank of Canada wynika, że zdecydowana większość, bo aż 85% ankietowanych nie byłaby zainteresowana używaniem CBDC.

92% respondentów woli obecne metody płatności jak gotówka czy karty
19% uważa CBDC za zagrożenie zbyt dużej kontroli państwa
15% obawia się o prywatność przy CBDC

Ankietowani obawiają się o swoją prywatność i zbyt dużej kontroli państwa przy cyfrowej walucie banku centralnego. Tylko 14% posiadaczy kryptoaktywów byłoby skłonnych zrezygnować z obecnych metod płatności na rzecz CBDC.

Darmowe konsultacje podatkowe dla inwestorów

Najnowsze doniesienia tygodnia: nowości, wydarzenia, aktualności

informacje dla inwestorów kryptowalutowych. Zaprzyjaźnione z nami biuro rachunkowe TAXO przygotowało darmowe, 15 minutowe konsultacje podatkowe online. Odbędą się one 13 grudnia br. Liczba miejsc jest ograniczona, warto więc szybko zapisać się przez kalendarz na stronie TAXO.

Eksperci poradzą w kwestiach związanych z rozliczaniem podatków od kryptowalut w 2023 roku. To doskonała okazja, by zadać nurtujące nas pytania i uniknąć błędów przy rozliczeniach. Serdecznie zachęcam do skorzystania.

Rozmowy SEC z firmami w sprawie ETF Bitcoin

Ostatnie wydarzenia z USA to informacje o spotkaniach przedstawicieli SEC (amerykański odpowiednia Komisji Nadzoru Finansowego) z firmami zainteresowanymi uruchomieniem funduszy ETF oparte na faktycznie zakupionych bitcoinach.

Jak podaje Reuters, SEC pyta firmy szczegółowo o mechanizmy działania takich produktów inwestycyjnych opartych o bitcoiny. Może sugerować to, że jesteśmy bardzo bliscy do zatwierdzenia pierwszych tego typu ETF-ów w USA.

Ostatnie wydarzenia z USA to informacje o spotkaniach przedstawicieli SEC (amerykański odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego) z firmami zainteresowanymi uruchomieniem funduszy ETF oparte na faktycznie zakupionych bitcoinach. Jak podaje Reuters, SEC pyta firmy szczegółowo o mechanizmy działania takich produktów inwestycyjnych opartych o bitcoiny. Może to sugerować, że jesteśmy bardzo bliscy do zatwierdzenia pierwszych tego typu ETF-ów w USA.

Podsumowanie

newsy tygodnia przyniosły wiele interesujących informacji i aktualności ze świata finansów i rynku kryptowalut. Przyjrzeliśmy się wydarzeniom z ostatnich dni - wzrostowi wartości Bitcoin i Ether, planowanym regulacjom dla rynku krypto w UE, niezbyt entuzjastycznemu nastawieniu Kanadyjczyków do cyfrowego dolara czy rozmowom SEC na temat uruchomienia ETF-ów bitcoinowych.

Mam nadzieję, że powyższy przegląd i podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia okazał się dla Państwa interesujący i wartościowy. Zachęcam do śledzenia naszego serwisu na bieżąco w celu pozostania w kontakcie z najświeższymi informacjami ze świata finansów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Darmowe Tokeny Od NFTMart
  2. Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty przed kradzieżą?
  3. Najważniejsze aktualności tygodnia: Nowinki, skandale, ważne wydarzenia.
  4. Prognozy cen kryptowalut na 2023 rok - Bitcoin, Ethereum i inne.
  5. Giełdy kryptowalut - na której warto handlować w 2023 roku?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Patryk Sikorski
Patryk Sikorski

Jestem entuzjastką świata finansów i inwestycji. Moje miejsce w sieci to skarbnica wiedzy o oszczędzaniu, inwestowaniu i budowaniu lepszej przyszłości. Zapraszam  do wspólnego odkrywania strategii sukcesu i niezależności finansowej.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email