Najnowsze doniesienia tygodnia zaskoczą Cię!

Najnowsze doniesienia tygodnia zaskoczą Cię!
Autor Patryk Sikorski
Patryk Sikorski16 lutego 2024 | 7 min

Najnowsze doniesienia tygodnia zaskoczą Cię! Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych informacji z rynku kryptowalut oraz polskiej gospodarki. Dowiesz się m.in. o zwyżce Bitcoina powyżej 47 000 USD, decyzji RPP w sprawie stóp procentowych czy wprowadzeniu lokalnej kryptowaluty w Mińsku Mazowieckim. Przeczytasz również o próbie oszustwa z wykorzystaniem wizerunku Vitalika Buterina. Zachęcam do lektury najświeższych doniesień z ostatnich dni!

Bitcoin przebił 47 000 USD

Kryptowaluty powoli wychodzą z marazmu. Widać to szczególnie po notowaniach Bitcoina, który w ostatnich dniach dynamicznie zwyżkuje. Flagowa kryptowaluta pokonała psychologiczną barierę 47 000 USD, notując wzrosty rzędu 10% tydzień do tygodnia. To bardzo dobra informacja dla inwestorów, którzy liczą na kontynuację hossy na rynku kryptowalut.

Optymizm inwestorów napędza kilka czynników. Po pierwsze, sytuacja na tradycyjnych rynkach finansowych nieco się uspokoiła, co przekłada się na większe zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami. Po drugie, inwestorzy instytucjonalni systematycznie zwiększają swoje zaangażowanie w kryptowaluty. Wreszcie, zbliża się kolejne obniżenie emisji Bitcoina, co zwykle pozytywnie wpływa na notowania. Czy Bitcoin powróci wkrótce do historycznych maksimów? Odpowiedź poznamy w najbliższych tygodniach.

Ether dogania Bitcoina

W ślad za Bitcoinem drożeje również Ether - natywny token sieci Ethereum. Jego wartość przekroczyła już 2500 USD, notując solidne 9% wzrosty tydzień do tygodnia. Inwestorzy chętnie kupują ether w oczekiwaniu na dokończenie procesu scalenia Ethereum, co powinno znacząco poprawić skalowalność i wydajność sieci. Może to oznaczać dalszy wzrost popularności Ethereum jako platformy dla finansowych i pozafinansowych zastosowań blockchain.

RPP bez zmian stóp procentowych

Przejdźmy teraz na rodzimy grunt. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna wciąż wynosi więc 6,75%. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami rynku, choć pojawiły się głosy za podniesieniem stóp. Członkowie Rady zwracają uwagę na rosnącą inflację, która w przyszłym roku może przekroczyć 15%.

Największym zagrożeniem dla inflacji może być zmiana stawek podatkowych. RPP wprost wskazuje, że przywrócenie wyższej stawki VAT na żywność oraz podniesienie cen energii mogą skokowo podbić dynamikę wzrostu cen. Być może zatem kolejne posiedzenia Rady przyniosą decyzję o podwyżce stóp procentowych, choć na razie RPP wstrzymuje się od takiego ruchu.

Podsumowując, Rada Polityki Pieniężnej sygnalizuje coraz większe zaniepokojenie wysoką inflacją, ale na razie nie reaguje zmianą parametrów monetarnych. Wszystko wskazuje na to, że pierwsza podwyżka stóp może nastąpić jeszcze w tym roku.

Reakcja złotego

Decyzja RPP nie wpłynęła istotnie na notowania złotego, który od kilku tygodni systematycznie traci na wartości. Obecnie za euro trzeba zapłacić ok. 4,7 zł, a za dolara - 4,55 zł. Słabość polskiej waluty to m.in. efekt umocnienia dolara na rynkach globalnych. W kolejnych miesiącach kluczowe znaczenie dla kursu złotego będzie miał kierunek decyzji RPP dotyczących stóp procentowych.

Czytaj więcej: Jak rynek kryptowalut uległ zmianie w 2023 roku: podsumowanie danych on-chain

MinsCoin - kryptowaluta z Mińska Mazowieckiego

Na polskim rynku kryptowalut pojawi się nowy gracz. Miasto Mińsk Mazowiecki we współpracy z firmami UrbanChange i Colu Technologies wprowadza własną kryptowalutę o nazwie MinsCoin. Będzie to stablecoin, czyli token powiązany z dolarem amerykańskim (konkretnie z USDC).

MinsCoin ma być rozliczeniowym środkiem płatniczym akceptowanym w placówkach handlowo-usługowych na terenie miasta. Mieszkańcy będą mogli zdobywać minscoiny w zamian za wykonywanie konkretnych zadań przyczyniających się do rozwoju miasta. Wydanie własnej kryptowaluty to dla Mińska Mazowieckiego szansa na wypromowanie nowoczesnych rozwiązań płatniczych i zaangażowanie społeczności lokalnej.

MinsCoin ma ambicję stać się pierwszą miejską kryptowalutą w Polsce z prawdziwego zdarzenia, która będzie pełniła rolę zarówno marketingową, jak i użytkową.

Czas pokaże, czy projekt odniesie sukces i zyska popularność wśród mieszkańców. Jeśli tak, to inne polskie miasta mogą pójść śladem Mińska Mazowieckiego i również wprowadzić własne kryptowaluty.

Uwaga na nowy scam! Wykorzystuje wizerunek Vitalika Buterina!

Najnowsze doniesienia tygodnia zaskoczą Cię!

Przestępcy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane metody, by okradać naiwnych inwestorów z kryptowalut. Tym razem ofiarą ataku stał się sam Vitalik Buterin - twórca Ethereum. Oszuści wykorzystali deepfake z jego wizerunkiem, by promować fałszywy projekt inwestycyjny.

Oszuści wykorzystali deepfake z jego wizerunkiem, by promować fałszywy projekt inwestycyjny. Na krążącym w sieci filmie Vitalik rzekomo zachęca do zakupu tokenów nieznanego altcoina, obiecując szybkie i wysokie zyski. Całość jest oczywiście próbą wyłudzenia kryptowalut od nieuważnych inwestorów.

Przypadek ten pokazuje, jak ważna jest czujność i weryfikacja wszelkich informacji inwestycyjnych. Należy z dużą dozą sceptycyzmu podchodzić do obietnic łatwego zarobku, szczególnie jeśli pojawiają się one na wątpliwych stronach internetowych lub w mediach społecznościowych. Inwestując w kryptowaluty trzeba mieć się na baczności.

Podsumowując, oszuści wciąż doskonalą metody wyłudzania kryptowalut, więc inwestorzy powinni zachować czujność. Weryfikujmy wszystkie informacje i nie dajmy się nabrać na miraże szybkiego wzbogacenia się.

Kryptowaluty w trendzie wzrostowym

Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne ożywienie na rynku kryptowalut. Bitcoin i większość altcoinów znajdują się w trende wzrostowym, a ich kapitalizacja rośnie. Optymizm inwestorów napędzają informacje o rosnącym zainteresowaniu instytucji finansowych kryptowalutami. Coraz więcej dużych funduszy inwestycyjnych lokuje część aktywów w cyfrowych aktywach.

Nie można jednak zapominać, że rynek kryptowalut cechuje się ogromną zmiennością i podatnością na spekulacje. Dotyczy to zwłaszcza mniej płynnych altcoinów. Mimo obiecujących perspektyw, inwestorzy powinni zachować rozsądek i dywersyfikować portfel. Kryptowaluty pozostają instrumentem wysoce ryzykownym.

Rola instytucji finansowych

Kluczowym czynnikiem dla dalszego rozwoju rynku kryptowalut będzie skala zaangażowania dużych graczy instytucjonalnych. Im więcej funduszy i banków zdecyduje się inwestować w kryptowaluty, tym bardziej stabilny i dojrzały stanie się cały sektor. Najbliższe miesiące pokażą, czy apetyt instytucji na cyfrowe aktywa będzie rósł.

Najnowsze informacje z polskiej gospodarki

W ostatnich dniach pojawiło się kilka istotnych informacji na temat krajowej gospodarki. Przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny podał odczyt inflacji za wrzesień, która wyniosła 17,2% w ujęciu rocznym. To kolejny miesiąc ze wzrostem cen powyżej oczekiwań analityków.

Wskaźnik Wartość
Inflacja we wrześniu 17,2% r/r
Stopa bezrobocia we wrześniu 5,1%
Saldo rachunku obrotów bieżących (wrzesień) -1,7 mld euro

Z danych GUS wynika również, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,1%. To lekki wzrost w porównaniu do sierpnia, gdy wskaźnik osiągnął 5%. Malejące bezrobocie to pozytywny sygnał, choć niektórzy analitycy prognozują jego wzrost w 2023 roku.

Z kolei NBP podał dane o saldzie rachunku obrotów bieżących. We wrześniu wyniosło ono -1,7 mld euro, pogłębiając deficyt w handlu zagranicznym. Pogarszające się obroty handlowe to efekt wysokich cen importowanych surowców, przede wszystkim energii.

Podsumowując, polska gospodarka wciąż zmaga się z doskwierającą inflacją i rosnącym deficytem w handlu zagranicznym. Nadchodzące miesiące pokażą, czy uda się opanować te negatywne zjawiska.

Podsumowanie

W niniejszym artykule zebrano najświeższe doniesienia i aktualności z minionego tygodnia dotyczące rynku kryptowalut oraz sytuacji w polskiej gospodarce. Przedstawiono m.in. informacje o wzrostowym trendem na rynku krypto, decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, czy wprowadzeniu lokalnej kryptowaluty MinsCoin w mieście Mińsk Mazowiecki. Poruszono również tematykę rosnącej inflacji i stopy bezrobocia w naszym kraju.

Celem artykułu było zebranie najważniejszych wydarzeń i wiadomości z minionych dni, które mogą być interesujące dla czytelników. Starano się przedstawić rzetelny przegląd informacji z kraju i ze świata w przystępnej formie. Mamy nadzieję, że lektura była ciekawa i pozwoliła na poznanie najświeższych doniesień z różnych dziedzin.

5 Podobnych Artykułów

  1. Darmowe Tokeny Od NFTMart
  2. Co to jest ATH? Najwyższy kurs w historii aktywów finansowych
  3. Technologia płatności: 12 euro - Czy to dużo? Kluczowe aspekty
  4. ITR kurs: Sprawdź najnowsze notowania i trendy rynkowe
  5. Kryptowaluty w gospodarkach wschodzących: Szansa na rozwój czy ryzyko?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Patryk Sikorski
Patryk Sikorski

Jestem entuzjastką świata finansów i inwestycji. Moje miejsce w sieci to skarbnica wiedzy o oszczędzaniu, inwestowaniu i budowaniu lepszej przyszłości. Zapraszam  do wspólnego odkrywania strategii sukcesu i niezależności finansowej.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły