Najważniejsze newsy tygodnia #92 - podsumowanie najciekawszych wydarzeń

Najważniejsze newsy tygodnia #92 - podsumowanie najciekawszych wydarzeń
Autor Magdalena Mróz
Magdalena Mróz19.11.2023 | 5 min.

Miniony tydzień przyniósł ze sobą wiele ważnych i ciekawych wydarzeń zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przyglądając się uważnie wiadomościom z ostatnich dni, da się zauważyć kilka kluczowych tematów, które zdominowały debatę publiczną i mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość.

Jakie były najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia?

Bez wątpienia jednym z najgorętszych tematów, który wzbudzał emocje w ostatnich dniach, była rosnąca w zastraszającym tempie inflacja w Polsce. Wskaźnik cen konsumpcyjnych w październiku sięgnął 17,9% - to najwyższy poziom od 1997 roku. Drożyzna dotyka niemal wszystkich aspektów życia - od podstawowych produktów spożywczych po rachunki za prąd i gaz. Eksperci przewidują, że to jeszcze nie koniec podwyżek.

Inflacja w Polsce bije rekordy - gdzie jeszcze podskoczą ceny?

Niestety wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach czekają nas dalsze podwyżki cen w wielu sektorach gospodarki. Wśród najbardziej zagrożonych obszarów wymienia się:

  • Energię elektryczną - już zapowiedziano wzrost taryf od stycznia 2023 r. o nawet kilkadziesiąt procent.
  • Gaz - pomimo zamrożenia cen dla gospodarstw domowych, firmy muszą liczyć się ze wzrostem nawet do 180%.
  • Żywność - eksperci przewidują dalsze podwyżki cen mięsa, nabiału, pieczywa czy warzyw i owoców.
  • Usługi finansowe - banki zapowiadają windowanie opłat za prowadzenie kont oraz podwyżki stóp procentowych.

Widać zatem, że zjawisko rosnących cen ogarnia wszystkie dziedziny życia. Konsumenci muszą liczyć się z mocnym uszczupleniem domowych budżetów.

Czytaj więcej: Darmowe Tokeny Od NFTMart

Wybory w USA - jakie są ich wyniki i konsekwencje?

W minionym tygodniu odbyły się w Stanach Zjednoczonych wybory do Kongresu, czyli izb zakonodawczych. Ich wyniki mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszych losów prezydentury Joe Bidena.

Zgodnie z przewidywaniami Republikanie przejęli większość w Izbie Reprezentantów, zdobywając ponad 210 mandatów. Utraciliby ją dotychczas rządzący Demokraci. W Senacie sytuacja jest wciąż niepewna, ale Republikanie mają szanse na zdobycie przewagi także w tej izbie.

Oznacza to, że Biden będzie miał ogromne trudności z przeforsowaniem jakichkolwiek projektów ustaw - wszystkie jego inicjatywy będą blokowane przez Kongres kontrolowany przez opozycję. Może to sparaliżować jego prezydenturę.

Rosja nasila ataki na Ukrainę - czy wojna wkracza w decydującą fazę?

Najważniejsze newsy tygodnia #92 - podsumowanie najciekawszych wydarzeń

Wojna w Ukrainie trwa już ponad 8 miesięcy i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej perspektywie miało dojść do zawieszenia broni. Wręcz przeciwnie - w ostatnich dniach Rosja zintensyfikowała ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę cywilną.

Ostrzały sparaliżowały dostawy prądu i ciepła w wielu miastach. Według ekspertów militarnych może to świadczyć o tym, że Kreml przygotowuje grunt pod decydującą ofensywę lądową. Kluczowe bitwy mogą rozegrać się już tej zimy. W grę wchodzi także ewentualne użycie przez Putina broni jądrowej.

Niestety rozwój sytuacji na froncie nie napawa optymizmem i trudno oczekiwać szybkiego zakończenia działań zbrojnych. Być może jesteśmy świadkami decydującego momentu tej wojny.

Afera podsłuchowa w polskim rządzie - kto za tym stoi i jakie będą skutki?

Wstrząsające informacje na temat nielegalnej inwigilacji, w tym podsłuchiwania, najważniejszych osób w państwie ujawnił w ostatnim tygodniu tygodnik "Newsweek". Okazuje się, że za pomocą specjalnego izraelskiego oprogramowania Pegasus inwigilowani byli m.in. członkowie rządu oraz opozycji.

Nie wiadomo dokładnie, kto stał za organizacją tej afery podsłuchowej - trwają spekulacje na temat roli służb specjalnych oraz otoczenia premiera. Na pewno ujawnienie tej sprawy będzie miało ogromne konsekwencje polityczne i może zachwiać stabilnością obozu rządzącego.

Kryzys energetyczny narasta - jak poradzimy sobie z rosnącymi cenami prądu?

Rosnące ceny surowców energetycznych na światowych rynkach powodują, że w wielu krajach narasta kryzys związany z dostawami energii elektrycznej. Nie ominie on także Polski - eksperci przewidują, że w 2023 r. czekają nas drastyczne podwyżki cen prądu.

Rząd zapowiada wprawdzie działania osłonowe, takie jak zamrożenie taryf dla gospodarstw domowych do określonego poziomu zużycia, jednak i tak konsumenci odczują skokowy wzrost opłat za energię elektryczną. Być może trzeba będzie ograniczyć konsumpcję i przyzwyczaić się do zaciskania pasa.

Susza w Chinach sparaliżowała transport - jakie będą globalne skutki?

Najgorsza od dekad susza, która dotknęła Chiny, sparaliżowała transport wodny w tym kraju. Spadek poziomu wód w rzekach, którymi przewozi się znaczną część towarów, spowodował zatory i opóźnienia w dostawach wielu kluczowych produktów.

Może to odbić się negatywnie na globalnych łańcuchach dostaw, które i tak zostały mocno nadszarpnięte pandemią COVID-19. Problemy logistyczne Chin oznaczają także mniejszy eksport i zakłócenia w światowym handlu. Skutki suszy odczują zatem także konsumenci i przedsiębiorcy w Europie czy USA.

Przełom w leczeniu nowotworów? - na czym polega i ilu ludzi może pomóc?

W minionym tygodniu naukowcy ogłosili, że opracowali nową, rewolucyjną metodę leczenia raka za pomocą terapii CAR-T. Polega ona na modyfikacji genetycznej własnych limfocytów T pacjenta tak, aby były zdolne do niszczenia komórek nowotworowych.

Terapia CAR-T okazała się bardzo skuteczna w walkach z niektórymi nowotworami krwi, takimi jak chłoniak czy białaczka. Daje nadzieję na całkowite wyleczenie nawet w przypadkach, gdy zawiodły inne metody. Odkrycie to może uratować życie setek tysięcy pacjentów na całym świecie.

Co czeka linie lotnicze w 2023 roku? - jakie wyzwania i szanse przed nimi stoją?

Branża lotnicza, mocno dotknięta pandemią COVID-19, liczyła na powrót do normalności w 2022 r. Niestety na drodze do odbudowy stanęły kolejne problemy - wojna, kryzys energetyczny i inflacja. Jak w tych trudnych warunkach poradzą sobie przewoźnicy w 2023 roku?

Przed liniami lotniczymi stoją ogromne wyzwania związane ze wzrostem kosztów paliwa lotniczego i innych opłat operacyjnych. Konieczne będzie dostosowanie siatki połączeń i oferty do zmieniającego się popytu. W grę wchodzą także dalsze podwyżki cen biletów.

Mimo to eksperci upatrują też pewnych szans dla branży - przewidują systematyczny wzrost liczby pasażerów, szczególnie w segmencie turystycznym. Linie lotnicze stoją przed trudnym okresem, ale mają też perspektywę wyjścia na prostą.

5 Podobnych Artykułów

  1. Darmowe Tokeny Od NFTMart
  2. Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty przed kradzieżą?
  3. Najważniejsze aktualności tygodnia: Nowinki, skandale, ważne wydarzenia.
  4. Prognozy cen kryptowalut na 2023 rok - Bitcoin, Ethereum i inne.
  5. Giełdy kryptowalut - na której warto handlować w 2023 roku?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Mróz
Magdalena Mróz

Jestem entuzjastką świata finansów i inwestycji. Moje miejsce w sieci to skarbnica wiedzy o oszczędzaniu, inwestowaniu i budowaniu lepszej przyszłości. Zapraszam  do wspólnego odkrywania strategii sukcesu i niezależności finansowej

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły