Najważniejsze trendy tygodnia - 98 odcinek

Najważniejsze trendy tygodnia - 98 odcinek
Autor Patryk Sikorski
Patryk Sikorski24.02.2024 | 6 min.

Kolejny tydzień przyniósł wiele istotnych wydarzeń na rynku kryptowalut. Najważniejszą informacją jest zapowiedź Fed o obniżce stóp procentowych w 2024 roku, co powinno mieć pozytywny wpływ na notowania bitcoinów i altcoinów. Ponadto bank JPMorgan wskazał ether jako potencjalnego lidera nadchodzącej hossy, a SEC opóźniło decyzję w sprawie ETF etheru. Tymczasem Google zezwoli na reklamowanie ETF bitcoina, co pokazuje rosnącą popularność kryptowalut w mainstreamie.

Fed obniży stopy procentowe

Podczas ostatniego posiedzenia Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Jednak to, co najbardziej zaintrygowało inwestorów, to prognozy dotyczące przyszłorocznych działań banku centralnego.

Z opublikowanego raportu wynika, że Fed zakłada rozpoczęcie obniżek stóp procentowych w 2024 roku. Taka zapowiedź to znakomita informacja dla rynku kryptowalut. Niższe stopy procentowe oznaczają tańszy dostęp do kapitału, a także potencjalne osłabienie dolara.

To z kolei przełoży się na zwiększone zainteresowanie alternatywnymi formami oszczędzania, takimi jak bitcoiny czy altcoiny. Inwestorzy mogą spodziewać się wzrostu ich wycen w nadchodzących miesiącach.

Szansa dla rynku kryptowalut

Zapowiadane działania Fed stwarzają doskonałą okazję dla inwestorów szukających alternatywy dla coraz mniej intratnych lokat bankowych. W obliczu malejących realnych stóp zwrotu z oszczędności, kryptowaluty mogą okazać się znakomitą inwestycją.

JPMorgan stawia na ethereum

W opublikowanym raporcie analitycy banku JPMorgan wskazują ether jako potencjalnego lidera nadchodzącej hossy na rynku kryptowalut. Ich zdaniem kluczowe znaczenie będzie miał rozwój sieci Ethereum.

Głównym katalizatorem [wzrostów] będzie aktualizacja EIP-4844, czyli Protodanksharding, która ma zostać wprowadzona podczas pierwszej połowy 2024 r. Wierzymy, że ta aktualizacja prawdopodobnie okaże się wielkim krokiem w kierunku poprawy aktywności sieci Ethereum, pomagając w ten sposób etherowi osiągnąć lepsze wyniki.

Zdaniem analityków JPMorgan, ulepszenia techniczne blockchaina Ethereum znacząco zwiększą atrakcyjność ethera jako aktywa inwestycyjnego. Aktualizacja Protodanksharding poprawi skalowalność i wydajność sieci, co przyciągnie nowych użytkowników.

Ether dogoni bitcoina?

Opinia giganta z Wall Street pokazuje, że ether ma potencjał, by w przyszłości osiągnąć status „cyfrowego złota”. Pod względem kapitalizacji rynkowej nadal wyraźnie ustępuje bitcoinowi, jednak dalszy rozwój Ethereum może zmienić układ sił.

Warto także zwrócić uwagę na rosnącą popularność tokenów opartych o blockchain Ethereum. Projekty DeFi i NFT wciąż przyciągają nowych użytkowników, a to z kolei napędza popyt na ether.

Aktywa Kapitalizacja rynkowa
Bitcoin 446 mld USD
Ethereum 234 mld USD

SEC opóźnia decyzję w sprawie ETF ETH

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przesunęła termin rozpatrzenia wniosków o akceptację funduszy ETF opartego o ether. Nowy deadline ustalono na 6 lutego 2024 roku.

Zatwierdzenie takiego instrumentu finansowego byłoby ogromnym krokiem w kierunku integracji kryptowalut z tradycyjnym rynkiem. Fundusze ETF dają szanse na napływ środków instytucjonalnych, co mogłoby istotnie wpłynąć na wycenę ethera.

Kluczowe ETF bitcoina

Podstawowym warunkiem akceptacji etfowego produktu bazującego na etherze jest jednak uruchomienie podobnego funduszu opartego o bitcoina. Właśnie dlatego SEC z taką pieczołowitością analizuje wnioski w tej sprawie.

Pojawienie się bitcoina w formule ETF otworzyłoby go na grono bardziej konserwatywnych inwestorów. Popyt rósłby lawinowo, a to z kolei miałoby pozytywne przełożenie na notowania altcoinów, w tym ethera.

Google zezwoli na reklamy ETF BTC

Najważniejsze trendy tygodnia - 98 odcinek

Wraz z rosnącym zainteresowaniem funduszami ETF opartymi o kryptowaluty, Google zdecydował się zezwolić ich emitentom na prowadzenie działań promocyjnych.

Od 29 stycznia 2024 roku w wyszukiwarce będzie można wyświetlać reklamy Cryptocurrency Coin Trust skierowane do Amerykanów. To kolejny sygnał świadczący o tym, że kryptowaluty wchodzą do mainstreamu.

Inwestorzy widzą potencjał w etherze

Analitycy i traderzy coraz chętniej typują ethera jako potencjalnego lidera kolejnej fazy wzrostów na rynku kryptowalut. Nie powinno to dziwić, gdyż Ethereum niezmiennie pozostaje najpopularniejszą platformą dla projektów DeFi, NFT i tokenów użytkowych.

Co więcej, sieć przechodzi obecnie zmiany mające na celu poprawę wydajności i skalowalności. Wdrażane udoskonalenia zachęcą developerów do budowania kolejnych zdecentralizowanych aplikacji, co z kolei przełoży się na wzrost wartości ethera.

Czy to koniec dominacji bitcoina?

Mimo że bitcoin wciąż pozostaje bezkonkurencyjny pod względem rozpoznawalności marki i kapitalizacji, coraz częściej pojawiają się opinie o nadchodzącym końcu jego dominacji.

Blockchain pierwszej kryptowaluty powstał bowiem z myślą przede wszystkim o płatnościach. Tymczasem Ethereum oferuje o wiele szersze spektrum zastosowań, stając się swoistym „ekosystemem finansowym” Web 3.0.

Taki stan rzeczy może w dłuższej perspektywie przełożyć się na trwałą zmianę układu sił i awans ethera na pozycję lidera całego rynku.

Rosnąca popularność kryptowalut

Rynek kryptowalut od dłuższego czasu przyciąga uwagę inwestorów indywidualnych. Jednak ostatnie miesiące przyniosły sygnały świadczące o rosnącym zainteresowaniu ze strony instytucji.

Największe banki publikują raporty analityczne na temat bitcoina i altcoinów. Fundusze typu ETF tylko czekają na zielone światło regulatorów. Z kolei firmy płatnicze i technologiczne implementują wsparcie dla aktywów cyfrowych.

Wszystko to pokazuje, że kryptowaluty przestają być niszą, wkraczając do głównego nurtu globalnych finansów. To zwiastun dalszych wzrostów ich popularności i wartości.

Podsumowanie

W najnowszym tygodniowym raporcie z rynku kryptowalut nie zabrakło istotnych wydarzeń. Przede wszystkim Fed zapowiedział rozpoczęcie obniżek stóp procentowych w 2024 roku, co powinno pozytywnie wpłynąć na notowania bitcoinów i altcoinów. Ponadto analitycy doszukują się sporego potencjału w etherze, typując go na czarnego konia kolejnej fazy wzrostów. Tymczasem droga do upragnionych ETF-ów wciąż jest wyboista, choć wygląda na to, że ich emitenci będą mogli reklamować się na platformie Google.

Podsumowując najświeższe wieści z obozu kryptowalut, wyraźnie widać rosnące zainteresowanie zarówno ze strony inwestorów indywidualnych, jak i instytucji. Aktywa cyfrowe konsekwentnie zyskują na popularności, zwiastując dalszy rozwój całego rynku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Darmowe Tokeny Od NFTMart
  2. Najgorętsze wydarzenia tygodnia: nowy premier Polski, wzrost cen żywności, kontrowersyjne wypowiedzi posła
  3. Prognozy cen kryptowalut na 2023 rok - Bitcoin, Ethereum i inne.
  4. Giełdy kryptowalut - na której warto handlować w 2023 roku?
  5. Zaskakujące wieści dla fanów kryptowalut. Rekordowa liczba bitcoinów na plusie.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Patryk Sikorski
Patryk Sikorski

Jestem entuzjastką świata finansów i inwestycji. Moje miejsce w sieci to skarbnica wiedzy o oszczędzaniu, inwestowaniu i budowaniu lepszej przyszłości. Zapraszam  do wspólnego odkrywania strategii sukcesu i niezależności finansowej.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły