Tygodniowe najważniejsze informacje - 115

Tygodniowe najważniejsze informacje - 115
Autor Filip Górski
Filip Górski16.04.2024 | 3 min.

Witajcie Czytelnicy! W tym tygodniu mamy dla Was naprawdę ciekawe informacje. Możemy podejrzeć, które firmy jako pierwsze inwestują w ETF-y bitcoinowe, a także zobaczyć, że w Hongkongu pojawiły się pierwsze fundusze powiązane z BTC. Dowiecie się również, kiedy Rosjanie mogą spodziewać się masowej adopcji cyfrowego rubla. Na koniec rzut okiem na najnowsze dane o inflacji w USA. Zapraszamy do lektury!

Firmy inwestujące w ETF-y BTC

Wraz z rosnącą popularnością bitcoina i innych kryptowalut, coraz więcej firm decyduje się na inwestycje w fundusze ETF powiązane z najważniejszymi wydarzeniami na rynku cyfrowych aktywów. Z najnowszych formularzy 13F złożonych w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wynika, że już kilkanaście podmiotów zdecydowało się na zakup udziałów w bitcoinowych ETF-ach.

Wśród tych najważniejszych informacji tygodnia wymienić można LexAurum Advisors, Founders Capital Management, Signal Advisors Wealth, Park Avenue Securities, Marshall & Sullivan, Johnson & White Wealth Management, BCS Wealth Management, Inscription Capital, Wedmont Private Capital, Gunderson Capital Management oraz American National Bank. Chociaż na razie zainwestowane kwoty są stosunkowo niewielkie, możemy spodziewać się, że jest to dopiero początek trendu.

Wiadomości tygodnia wskazują, że wraz z rosnącą dojrzałością rynku kryptowalut i pojawianiem się nowych, wiarygodnych produktów inwestycyjnych, coraz więcej podmiotów instytucjonalnych będzie decydować się na ekspozycję na aktywa cyfrowe. Dla kryptoentuzjastów z pewnością dobra wiadomość tygodnia!

Pierwsze ETF-y BTC w Hongkongu

W przeglądzie tygodnia nie możemy pominąć kluczowej informacji z Hongkongu. Tamtejsza Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych właśnie zatwierdziła pierwsze w regionie wnioski o utworzenie funduszy ETF opartych na cenie bitcoina. Zielone światło otrzymały Boshi Fund, Value Partners Financial, Harvest International oraz China Asset Management.

Giełda w Hongkongu ma teraz dwa tygodnie na sfinalizowanie procesu notowań nowych produktów. Wszystko wskazuje na to, że już pod koniec kwietnia najważniejsze informacje tygodnia będą dotyczyły debiutu pierwszych azjatyckich ETF-ów bitcoinowych. Będzie to niewątpliwie kamień milowy, który pozwoli obywatelom Chin na stosunkowo łatwy sposób inwestowania w najpopularniejszą kryptowalutę.

 • Boshi Fund
 • Value Partners Financial
 • Harvest International
 • China Asset Management

Powyższe fundusze otworzą nowy rozdział dla bitcoina w Azji i sprawią, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach będziemy mogli obserwować wiele najważniejszych wydarzeń związanych z adopcją aktywów cyfrowych w Państwie Środka.

Czytaj więcej: Bitcoin radio powraca! koniec kryzyszysu krypto?

Cyfrowy rubel masowo przyjęty w ciągu 7 lat

Zdjęcie Tygodniowe najważniejsze informacje - 115

Wśród najważniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia nie mogło zabraknąć wieści z Rosji. Elvira Nabiullina, szefowa tamtejszego banku centralnego, cytowana przez agencję RIA Novosti, przekazała, że do maksymalnie 7 lat powinna nastąpić masowa adopcja cyfrowego rubla - rosyjskiej wersji waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).

Szefowa banku centralnego Rosji stwierdziła dosłownie: "Zadaje się nam pytanie: kiedy cyfrowy rubel stanie się produktem masowym? Naszym zdaniem zajmie to od pięciu do siedmiu lat. Będzie to proces naturalny, ponieważ wybór samych ludzi i biznesu ma fundamentalne znaczenie; powinno to być dla nich wygodne".

 • Masowa adopcja w ciągu 5-7 lat
 • Wybór ludzi i firm będzie kluczowy
 • Wygoda użytkowania będzie priorytetem

Dla części obserwatorów rynku deklaracja ta może być niepokojąca, bowiem wiele osób obawia się, że cyfrowe waluty banków centralnych staną się narzędziem inwigilacji obywateli i ograniczania swobód finansowych. Najważniejsze wydarzenia związane z CBDC w Rosji z pewnością będą bacznie obserwowane w najbliższych latach.

Najczęściej zadawane pytania

ETF-y bitcoinowe (Exchange Traded Funds) to fundusze inwestycyjne, których wartość jest powiązana z ceną bitcoina. Umożliwiają one inwestorom ekspozycję na kryptowaluty w sposób zbliżony do akcji spółek giełdowych. ETF-y ułatwiają dostęp do rynku kryptowalut inwestorom instytucjonalnym.

Debiut ETF-ów bitcoinowych w Hongkongu jest kluczowy, ponieważ otwiera drogę do inwestowania w bitcoina dla obywateli Chin. Wcześniej bezpośrednia ekspozycja na tę kryptowalutę była w Państwie Środka utrudniona. Nowe fundusze mogą przyspieszyć adopcję aktywów cyfrowych w tym regionie.

Cyfrowy rubel to wersja rosyjskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Jest to cyfrowa forma pieniądza emitowana i kontrolowana przez Bank Rosji, która ma w przyszłości zastąpić tradycyjne ruble. CBDC są uważane przez część ekspertów za narzędzie zwiększające kontrolę nad obywatelami.

Wady CBDC to potencjalna inwigilacja finansowa obywateli i ograniczenie prywatności. Zalety to większa kontrola nad podażą pieniądza, ułatwienie prowadzenia polityki pieniężnej i zmniejszenie kosztów obiegu gotówki. Dyskusja na temat efektów CBDC wciąż trwa.

Nie, na razie bitcoinowe ETF-y nie są notowane na polskich giełdach papierów wartościowych. Pierwszym regionem, w którym pojawiły się tego typu fundusze, były Stany Zjednoczone. Możliwe jednak, że w niedalekiej przyszłości tego typu produkty inwestycyjne trafią również na polski rynek.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Darmowe Tokeny Od NFTMart
 2. Najnowsze wiadomości tygodnia: 103 odcinek
 3. Prognozy cen kryptowalut na 2023 rok - Bitcoin, Ethereum i inne.
 4. Giełdy kryptowalut - na której warto handlować w 2023 roku?
 5. Zaskakujące wieści dla fanów kryptowalut. Rekordowa liczba bitcoinów na plusie.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Filip Górski
Filip Górski

Cześć! Jestem pasjonatem finansów, inwestycji i fascynującego świata kryptowalut. Na blogu dzielę się wiedzą o strategiach inwestycyjnych, analizach rynku i potencjale kryptowalut. Razem odkrywamy szanse na wzrost kapitału. Dołącz, byśmy razem podbili świat finansów!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły